O projekcie

Dlaczego i dla kogo realizujemy ten projekt?

    Przede wszystkim zmuszeni zostaliśmy, jak większość sektora w Polsce do zupełnego przedefiniowania
funkcjonowania. Skupieni dotąd na intensywnej pracy z lokalną społecznością, gdzie clou działań stanowiły spotkania z ludźmi, zarówno mieszkańcami wsi, jak i licznymi grupami odwiedzającymi Czernicę podczas wizyt studyjnych, musieliśmy przenieść się w sieć.

    O ile dla pracowników, członków stowarzyszenia niedogodność ta nie była aż tak uciążliwa, o tyle nie do końca udaje nam się przenieść w sieć naszych relacji z mieszkańcami. Z aktywnych twórców działań wspólnych, stawali się oni odbiorcami naszych komunikatów zamieszczanych na stronach www czy w mediach społecznościowych. Kiedy tylko było to możliwe, z początkiem lipca 2020 podjęliśmy próby powracania do spotkań, odbudowywania relacji, korzystając z przestrzeni otwartych parku.
    Coś co jeszcze w lutym 2020 stanowiło dla nas miarę sukcesu - ilość goszczących u nas dzieciaków,
seniorów, praca z poszczególnymi grupami społecznymi, planowanie eventów, pikników, gier terenowych opierających się na dziedzictwie wsi. Stało się z dnia na dzień zjawiskiem niemożliwym. Z poziomu Spichlerza musieliśmy wszystko przeformułować - zarówno siebie, co zajęło nam kilka dobrych tygodni, nasze mentalne podejście, znalezienie nowej definicji zmiany społecznej, pracy środowiskowej czy animacji. Do dzisiejszego dnia nie wiemy czy nam się udało, czy na pewno wiemy w którym miejscu się znajdujemy. Ale też musieliśmy dopasować nowe kanały komunikacji do tych możliwych do poszczególnych grup. To co było dla nas najcenniejsze, wypracowane przez lata - spotkania przy stole z kubkiem kawy, zamieniło się w spotkania zoomowe z młodymi czy pisanie listów do seniorów. Efekty tego wszystkiego będą do ocenienia za kilka dobrych miesięcy, a może nawet lat.

Po co projekt?

    Celem projektu "zaPARKUJ w zamkowym PARKu” jest próba odnalezienia się w pocovidowej, a może jednak jeszcze covidowej rzeczywistości społecznej. Po 9 miesiącach intensywnej pracy, wielu parkowych spotkaniach, godzinach rozmów, chcemy móc znów powiedzieć, że znamy naszą społeczność i znów potrafimy uszyć coś na miarę jej potrzeb. Nie zrealizujemy tego projektu sami - towarzyszyć nam będą Partnerzy, Przyjaciele zarówno z trzeciego sektora, jak i ze strony instytucji samorządowych, jak i przedstawiciele nieformalnych grup, aktywiści i liderzy lokalni.
    Celem głównym projektu jest odkrycie w jakim stanie znajduje się lokalna społeczność, bo zderzeniu się z COVIDową, pandemiczną rzeczywistością? Jakie są jej potrzeby, jakie są jej zasoby, na jakim poziomie kształtuje się pojęcie zaufania społecznego. Ale także znalezienie odpowiedzi na pytanie, na ile lokalne instytucje, organizacje są gotowe, by działać i gdzie znaleźć odpowiedź jak działać?

Zaplanowane działania:

  • PARKowe spotkania - 30 parkowych spotkań dla lokalnej społeczności. Nie ma co czekać na powrót starego świata sprzed marca 2020. Trzeba nauczyć się współtworzyć nową rzeczywistość. Wszystko to czego się dowiemy, nauczymy od siebie, potraktujemy jako bazę wyjściową do dalszej pracy. Do tworzenia kolejnych strategii, projektów dla tej społeczności.
  • Wsparcie dla społeczności – 8 grup eksperckich dla przedstawicieli organizacji, instytucji lokalnych z terenu powiatu i okolicznych miejscowości, którzy w przedpandemicznej rzeczywistości działali z i na rzecz swoich lokalnych społeczności, środowisk w różnej tematyce społecznej: dzieci, seniorzy, kultura, dziedzictwo…
  • Blog – zbiór wyników pracy grup eksperckich, metod pracy, narzędzi, właściwych i spójnych z możliwościami podejmowania pracy społecznej w czasach związanych z pandemią. Upowszechnione, a co za tym idzie możliwe do wdrożenia w tożsamych społecznościach lokalnych.

 Projekt "Z mapą i questem po czernickim spichlerzu tajemnic"
Realizator: Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz

Czas realizacji: 1.02.2021 - 30.09.2021

Działania:

  • Questing po wiosce spichlerza tajemnic - 4 Questy stały się jednym ze składników powstającej wioski tematycznej "Spichlerz tajemnic".
  • Strona internetowa wioski tematycznej "Spichlerz tajemnic"
  • Mapy wolnostojące. Na mapie zaznaczone zostały atrakcje turystyczne, punkty infrastruktury turystycznej oraz miejsca których w Czernicy już nie ma fizycznie, ale żyją w pamięci mieszkańców. Wybór punktów został dokonany w formie konsultacji z przedstawicielami społeczności lokalnej. Dodatkowo z tą samą grafika wydrukowane zostały mapy "zrywki"

Projekt "Pokazujemy co mamy - mieszkańcy opowiadają o swojej miejscowości"
Realizator: Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz

Czas realizacji: 1.02.2021 - 30.09.2021

Działania:


  • Warsztat z przewodnictwa po swojej okolicy - 4 dniowy warsztat. Warsztaty miały na celu zaangażowanie
    mieszkańców
    w poznanie najbliższej okolicy oraz wskazanie w jaki sposób można o niej opowiadać. Warsztat został przygotowany w
    kontekście Czernicy jako wioski tematycznej "Spichlerz tajemnic".
    * Wizyta studyjna do miejsca o podobnym charakterze, potencjale i zaangażowaniu społeczności lokalnej jak Czernica.
    * Warsztatownie cykl 6 warsztatów rękodzielniczych. Tematyka warsztatów była inspirowana tradycyjnym rękodziełem
    regionalnym oraz nurtem ekologicznym, dążeniem do życia w zgodzie z naturą i nurtem zero-waste. Warsztaty pokazywały jak zinterpretować na nowo tradycyjną estetykę i tradycję wykonywania ręcznie ozdób.
    * Dzień otwarty  wioski tematycznej "Spichlerz tajemnic" wydarzenie podsumowujące projekt. Wydarzenie było możliwością poznania "Spichlerza tajemnic" - czernickiej wioski tematycznej. Na pełny jej obraz złożyły się także inne elementy obecne w przestrzeni miejscowości: questy, mapy wolnostojące, skrytki geocachingowe.






    Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 
    Instytucja Zarządzająca PROW 2014 – 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
    Strona internetowa opracowana przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz, 
    współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie 
    na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez 
    społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. 
    Strona powstała w ramach projektu “Z mapą i questem po czernickim “Spichlerzu Tajemnic”.

Popularne posty z tego bloga

Dzieci w covidowej rzeczywistości

Seniorzy w covidowej rzeczywistości

Organizacje w szkołach, szkoły z organizacjami